VITAJTE  NA  STRÁNKE  „STREDOVEKÉ  KOSTÝMY  OD  KAČKY“ !

Ako sa to celé začalo ?

Už od detstva ma fascinovali rozprávky a rytierske príbehy.  Postupne som sa začala viac zaujímať o skutočné pozadie týchto príbehov, teda o kultúru a každodenný život v stredovekej Európe. Projekt  Stredoveké kostýmy od Kačky  vznikol  počas môjho vysokoškolského štúdia na Trnavskej univerzite, kde som študovala na katedre histórie. 

Najviac zo všetkého ma zaujal predmet – „Každodennosť stredovekého človeka“, v rámci ktorého som si zvolila štúdium stredovekého odievania. Počas môjho výskumu som prešla mnohé dostupné písomné, ale najmä obrazové pramene. Najprv, len zo zvedavosti, som si prvé kostýmy ušila sama pre seba. Moje prvé pokusy o zrekonštruovanie dobových odevov neboli jednoduché a veľmi mi pomohli odborné rady skúsenejších krajčírok.  Po viacerých pokusoch a omyloch som sa zlepšovala, a takto sa z počiatočného záujmu zrodila láska k tvoreniu stredovekých odevov.

Už vyše  desať rokov patrím do komunity ľudí venujúcich sa historickému šermu a rekonštrukcii dobového života. Kostýmy, ktoré som  ušila pre seba, zaujali aj viacero mojich známych  a tí ma presvedčili, aby som ich ušila aj pre nich.

Kostýmy a doplnky vytváram ručne podľa stredovekých strihov a vyobrazení. Používam len dobové prírodné materiály ako kožušiny, konope, ľan, vlnu, hodváb a brokát.  Okrem šitia ovládam aj techniku tkania,  techniku vytkávania opaskov – tkaníc na  tkacom stave a tiež vyrábam šnúrky na lucete.  Špecializujem sa na šitie stredovekých kostýmov z  obdobia 8. až 14. storočia.

Šitie je hlavne môj koníček popri práci,  preto aj fotky, ktoré tu nájdete, boli zhromažďované niekoľko rokov.

Prehľad mojej tvorby si môžete pozrieť  v hornej lište cez záložky  Kostýmy  a   Doplnky, ktoré sú  tematicky rozdelené. V Galérii nájdete fotky mojich priateľov, ktorí kostýmy pravidelne nosia na stredovekých festivaloch.