STREDOVEK 8. – 12. storočie

Ručne šité vlnené čiapky s ľanovou podšívkou, ušité podľa zobrazení v dochovaných písomných a obrazových prameňoch zo včasného stredoveku. ( 8. až 12. storočie ).

Ručne šité vrchné a spodné tuniky z obdobia včasného stredoveku ( 8. - 12. storočie ). Sú označované dobovými názvami " dalmatika" alebo "cotte", zvyčajne boli šité z dostupných materiálov - konope, ľan a vlna - s výšivkou alebo tkaným vlneným lemom.

Ručne šité nohavice z dostupných materiálov. Nohavice sa skladali z dvoch častí. Spodné sa nazývali "bruchy", zvyčajne ušité z ľanu alebo konope. Na ne sa obliekali vrchné, dvojdielne nohavice - nazývané "lumpy", zvyčajne ušité z ľanu alebo vlnenej látky, boli častokrát zdobené výšivkou.

Ručne šité vlnené plášte slúžili ako ochrana pred nepriaznivým počasím, alebo ako reprezentačný odev, ak bol vyzdobený výšivkou, hodvábnym alebo vlneným lemom.

Kapuce a peleríny slúžili na ochranu pred dažďom a chladným počasím. Boli podšité ľanom a ušité z vlny, pre jej vlastnosť hriať, aj keď je mokrá. Zdobili sa vlnenou lemovkou.